Sołonka - Okolice Rzeszowa

10 Lutego 2016

chmurka

Temp. 10 °C

dodaj do ulubionych mapa strony zaloguj kontakt
Logowanie Rejestracja
Karpacka Troja
   Trzcinica, oddalona o 10 km na północny zachód od Jasła, słynie z wykopalisk archeologicznych (pierwsze prace...
Baranów Sandomierski
Zamek w Baranowie Sandomierskiem to jeden z najcenniejszych zabytków architektury renesansowej w Polsce. Nazywany jest często "Małym...
Krasiczyn
10 km od Przemyśla znajduje się jeden z najpiękniejszych i najcenniejszych obiektów zamkowych na Podkarpaciu - zamek w...

Sołonka

SOŁONKA


W Sołonce koło Rzeszowa woda bogata w jod spływa kaskadami po kamiennych ścianach. To właśnie tutaj znajdują się tężnie solankowe. Jest tu również plac zabaw dla dzieci oraz miejsce na piknik.


Mały Rymanów Zdrój

W Sołonce znajdują się kaskady, dwie studnie: z solanką i wodą mineralną, które mają zdrowotny wpływ na nasz układ oddechowy. Z Rzeszowa łatwo tutaj dojechać. W pobliżu ośrodka jest oświetlony i monitorowany parking. Teren wypoczynkowy jest ogrodzony płotem z grubych bali. Po prawej stronie znajdują się stoliki z daszkami, po lewej plac zabaw dla dzieci, a w głębi bardzo duża, zadaszona studnia. Za nią stoi wysoka kamienna ściana wygięta w łuk. Jest ona wykonana z chropowatego piaskowca. Po kamieniach ścieka zdrowotna woda wydobyta spod ziemi. Wokół słychać przyrodę, spadające krople i czuć wszechobecną sól. Po drugiej stronie studni znajdują się ławeczki ustawione tak, jak w amfiteatrze. Są rozmieszone w kręgach i pną się coraz wyżej. Ludzie przyjeżdżają tutaj pooddychać, zrelaksować się i odpocząć od zgiełku dnia codziennego. Teren w pobliżu tego miejsca sprzyja spacerom.


Muzeum Strachów Polnych

W Sołonce znajduje się również jedyne na świecie Muzeum Strachów Polnych, czyli strachów na wróble. Pomysł na taką ekspozycję zrodził się na lekcjach plastyki Aleksandra Bielendy – animatora niekonwencjonalnej kultury. Tak też powstało Straszydlisko, czyli impreza artystyczna dla dzieci, której towarzyszył konkurs strachów. Dzieci przysyłają lub przywożą swoje prace z różnych stron świata. Z czasem strachów przybyło tak dużo, że zrodziła się potrzeba zagospodarowania większej przestrzeni, aby uruchomić ich magię i ludową metafizykę. Coroczne Straszydliska przerodziły się w stałą ekspozycję muzealną. Polskie, ukraińskie i słowackie strachy strzegące upraw rolnych przed ptactwem i zwierzętami można zobaczyć w muzeum działającym w Sołonce k. Rzeszowa. Eksponaty zostały zrobione z rozmaitych materiałów, jak drewno, szmata, słoma, a także plastik, puszki itp. Muzeum Strachów Polnych w Sołonce zebrało już ponad 120 eksponatów.


Muzeum można zwiedzać: od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-13.00.

W pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym: tel. 17 871 00 07
Kalendarium imprez

subskrypcja imprez

Ciekawe imprezy

dodaj impreze

2008 - 2010 Wszelkie prawa zastrzeżone przez RzeszowZaprasza.pl

polecamy: TlumaczeniePisemne.pl, EnergoCity.pl, hudzik.info