Ratusz - Zabytki Rzeszowa

23 Października 2016

chmurka

Temp. 10 °C

dodaj do ulubionych mapa strony zaloguj kontakt
Logowanie Rejestracja
Zespół klasztorny Bernardynów
    Zabytkowy Klasztor Bernardynów z okazałym kościołem pw. Wniebowzięcia Najświętszej Panny Marii stanowi znane...
Zamek Lubomirskich
    Zamek Lubomirskich jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów zabytkowych Rzeszowa. Budowę tej obronnej...
Pałac letni Lubomirskich
    Przy al. Lubomirskich stoi dawny pałacyk letni Lubomirskich, poddany w latach 1981-85 gruntownej restauracji i adaptowany dla...

Ratusz


    Najokazalszą budowlą w Rynku jest Ratusz stojący samotnie w narożu zachodniej pierzei. Początki jego powstania sięgają końca XVI w. Zbudowany został przez Mikołaja Spytka Ligęzę przypuszczalnie przed 1591 r. ale zapewne na murach wcześniejszej budowli. Według przeprowadzonych ostatnio badań - w podziemiach ratusza odkryto fragmenty starych murów i sklepień oraz piwnice sięgające pod ul. Słowackiego.

    Można stwierdzić, że budynek Ratusza był pierwotnie całkiem inny. Ligęzowa budowla została w XVIII w. przekształcona w stylu klasycystycznym i w takiej postaci dotrwała do połowy XIX stulecia.

    Adaptację budynku Ratusza dla potrzeb Rady Miejskiej podjęto w latach 1867 i 1884, następnie w latach 1897-98 przeprowadzono jego gruntowną przebudowę i rozbudowę. Nadbudowano drugie piętro, wykonano reprezentacyjną klatkę schodową, nad nią dwie wieżyczki, przedłużono budynek w kierunku wschodnim o część opartą na arkadach, urządzając na piętrze dużą salę obrad. W toku tej modernizacji Ratusz otrzymał modny wówczas wystrój pseudogotycki. Szczyt ozdobiono zegarem, a ponad nim umieszczono orła wykonanego z pozłacanej blachy miedzianej. Podczas ostatniej wojny orzeł ten, zdjęty z nakazu okupanta, został przechowany i w jesieni 1944 r. powrócił na dawne miejsce.

    Ostatni kapitalny remont przeprowadzono w rzeszowskim Ratuszu równo 100 lat po poprzednim - zakończono go w 1996 r. starając się przywrócić budynkowi dziewiętnastowieczny wygląd i wystrój.



Kalendarium imprez

subskrypcja imprez

Ciekawe imprezy

dodaj impreze

2008 - 2010 Wszelkie prawa zastrzeżone przez RzeszowZaprasza.pl

polecamy: TlumaczeniePisemne.pl, EnergoCity.pl, hudzik.info